2024: Chicago
This year, 90 teams competed in 27 events for the coveted Bill O'Brien Award.
And the winners are...
Overall
First Place: Southwest Airlines - Team Herb
Second Place: American Airlines - Team Tulsa
Third Place: United Airlines - Chix Fix
Paul Cousins Award (top international team): AzulTec - Team 1
Peer Team Award: Australian Licensed Aircraft Engineers Association
Dream Team Award: Embry-Riddle University - Team 1
Professionalism Award: Heather Behrent - Chix Fix
Professionalism Award (student): Mason Migliaro - Pittsburgh Institute of Aeronautics - Myrtle Beach
United's John Goglia Competing with Professionalism Awards: Liberty University & Tulsa Tech - Aerospace Academy
General Category
First Place: Victory Lane Aviation, LLC
Second Place: Aircraft Engineers International
Third Place: Australian Licensed Aircraft Engineers Association
Military Category
First Place: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Blackhawk
Second Place: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Chinook
Third Place: United States Air Force - 86th MXG, Ramstein AB Germany - Team 2
MRO/OEM Category
First Place: American Airlines - Team Tulsa
Second Place: FedEx Express
Third Place: United Airlines - Base
Commercial Category
First Place: Southwest Airlines - Team Herb
Second Place: United Airlines - Chix Fix
Third Place: United Airlines - Line
School Category
First Place: Tarrant County College
Second Place: George T. Baker Aviation Technical College
Third Place: Liberty University
Event 1: Eastern Florida State Simulated Spacecraft Vacuum Loading
First Place: American Airlines - Chicago
Second Place: FedEx Express
Third Place (and First Place School): Liberty University
Event 2: Alaska Airlines Wire Troubleshooting
First Place: United States Air Force - 100 MXG ""Bloody Hundredth""
Second Place: American Airlines – LAX Crew
Third Place (and First Place School): Mohawk Valley Community College
Event 3: American Airlines APU Starter
First Place: Alaska Airlines - Team Anchorage
Second Place: FedEx Express
Third Place: United States Air Force - 354 Maintenance Group
First Place School: Pittsburgh Institute of Aeronautics - Myrtle Beach
Event 4: American Airlines Logo Light Harness Troubleshooting
First Place: UPS
Second Place: United States Air Force - 86th MXG, Ramstein AB Germany - Team 2
Third Place (and First Place School): Tulsa Tech - Adult Students
Event 5: 8Tree & Alaska Airlines Airframe Damage Inspection
First Place: American Airlines - Team Tulsa
Second Place: NetJets
Third Place: AzulTec - Team 1
First Place School: West Los Angeles College
Event 6: Abaris Training Composite Repair
First Place: United Airlines - Chix Fix
Second Place: Alaska Airlines - Team Anchorage
Third Place: United Airlines – Line
First Place School: Tulsa Tech - Aerospace Academy
Event 7: Av-DEC Antenna Gasket Installation
First Place: AVIANCA
Second Place: Southwest Airlines - Team Herb
Third Place (tie): American Airlines - DWH Air Raiders & American Airlines - Team Tulsa
First Place School: Aviation Institute of Maintenance - Chicago
Event 8: Aviation Supplies & Academics Human Factors Exam
First Place: United Airlines - Chix Fix
Second Place (and First Place School): Lewis University
Third Place: South Seattle College
Event 9: StandardAero Engine Fan Blade Removal
First Place (and First Place School): Lewis University
Second Place: MIAT College of Technology
Third Place (tied): Spirit Airlines & Southwest Airlines - Team Herb
Event 10: Perfect Point E-Drill Fastener Removal
First Place: American Airlines - Team Tulsa
Second Place: United Airlines - Base
Third Place: American Airlines - MCT Tech Warriors
First Place School: Tulsa Tech - Adult Students
Event 11: Pratt & Whitney Fuel Nozzle Remove and Replace
First Place: Alaska Airlines - Team Seattle
Second Place: FedEx Express
Third Place: Pratt & Whitney - Team 1
First Place School: Tarrant County College
Event 12: FedEx Express Safety Wiring
First Place: American Airlines - Team Tulsa
Second Place: Southwest Airlines - Team Herb
Third Place: American Airlines - DWH Air Raiders
First Place School: George T. Baker Aviation Technical College
Event 13: FedEx Express Cargo Floor Lock
First Place: Southwest Airlines - Team Colleen
Second Place: Southwest Airlines - Team Herb
Third Place: Alaska Airlines - Team Anchorage
First Place School: Tarrant County College
Event 14: Southwest Airlines & The Boeing Company Thrust Reverser Control Fault Troubleshooting and Repair
First Place (and First Place School): Tarrant County College
Second Place: Aircraft Engineers International
Third Place: United States Army - Dominator Aviation, Inc.
Event 15: PPG Aerospace Transparencies
First Place: Southwest Airlines - Team Colleen
Second Place: Southwest Airlines - Team Herb
Third Place: United Airlines - Chix Fix
First Place School: Tarrant County College
Event 16: PPG Aerospace Virtual Reality Paint Booth
First Place: Southwest Airlines - Team Colleen
Second Place (and First Place School): South Seattle College
Third Place: George T. Baker Aviation Technical College
Event 17: PPG Aerospace Wing Sealant
First Place: American Airlines - Chicago
Second Place: NetJets
Third Place: Alaska Airlines - Team Anchorage
First Place School: West Los Angeles College
Event 18: Daniels Manufacturing Corporation Tooling for Wire Harness Assembly
First Place: Southwest Airlines - Team Herb
Second Place: American Airlines - Team Tulsa
Third Place: United Airlines - Chix Fix
First Place School: Salt Lake Community College
Event 19: Michelin Tires Aircraft Tire Inspection
First Place: FedEx Express
Second Place: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Blackhawk
Third Place: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Chinook
First Place School: MIAT College of Technology
Event 20: Moeller Aerospace Click-Loc® Challenge – We Won’t Back Off
First Place: United Airlines - Base
Second Place: FedEx Express
Third Place: American Airlines - LAX Crew
First Place School: George T. Baker Aviation Technical College
Event 21: U.S. Air Force Flex Fluid Lines
First Place: FedEx Express
Second Place: Alaska Airlines - Team Seattle
Third Place (and First Place School): West Los Angeles College
Event 22: Barfield Fault Test
First Place (and First Place School): Liberty University
Second Place: Utah State University
Third Place: United Airlines - Line
Event 23: Barfield Antenna Testing
First Place: American Airlines - Chicago
Second Place: United Airlines - Base
Third Place: United Airlines - Chix Fix
First Place School: Lewis University
Event 24: United Airlines Fuel Tank Entry Precautions
First Place: Southwest Airlines - Team Colleen
Second Place: NetJets
Third Place: Southwest Airlines - Team Herb
First Place School: MIAT College of Technology
Event 25: United Airlines Render Safe
First Place (and First Place School): MIAT College of Technology
Second Place: Southwest Airlines - Team Herb
Third Place: Lewis University
Event 26: U.S. Army Helicopter Main Rotor Track & Balance Adjustment
First Place: United Airlines - Line
Second Place: Victory Lane Aviation, LLC
Third Place: AzulTec - Team 1
First Place School: Portland Community College
Event 27: Gore D-Nose Leading Edge Sealing
First Place: United Airlines - Base
Second Place: Southwest Airlines - Team Herb
Third Place: WestJet Airlines
First Place School: Tarrant County College
And the winners are...
Overall
First Place: Southwest Airlines - Team Herb
Second Place: American Airlines - Team Tulsa
Third Place: United Airlines - Chix Fix
Paul Cousins Award (top international team): AzulTec - Team 1
Peer Team Award: Australian Licensed Aircraft Engineers Association
Dream Team Award: Embry-Riddle University - Team 1
Professionalism Award: Heather Behrent - Chix Fix
Professionalism Award (student): Mason Migliaro - Pittsburgh Institute of Aeronautics - Myrtle Beach
United's John Goglia Competing with Professionalism Awards: Liberty University & Tulsa Tech - Aerospace Academy
General Category
First Place: Victory Lane Aviation, LLC
Second Place: Aircraft Engineers International
Third Place: Australian Licensed Aircraft Engineers Association
Military Category
First Place: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Blackhawk
Second Place: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Chinook
Third Place: United States Air Force - 86th MXG, Ramstein AB Germany - Team 2
MRO/OEM Category
First Place: American Airlines - Team Tulsa
Second Place: FedEx Express
Third Place: United Airlines - Base
Commercial Category
First Place: Southwest Airlines - Team Herb
Second Place: United Airlines - Chix Fix
Third Place: United Airlines - Line
School Category
First Place: Tarrant County College
Second Place: George T. Baker Aviation Technical College
Third Place: Liberty University
Event 1: Eastern Florida State Simulated Spacecraft Vacuum Loading
First Place: American Airlines - Chicago
Second Place: FedEx Express
Third Place (and First Place School): Liberty University
Event 2: Alaska Airlines Wire Troubleshooting
First Place: United States Air Force - 100 MXG ""Bloody Hundredth""
Second Place: American Airlines – LAX Crew
Third Place (and First Place School): Mohawk Valley Community College
Event 3: American Airlines APU Starter
First Place: Alaska Airlines - Team Anchorage
Second Place: FedEx Express
Third Place: United States Air Force - 354 Maintenance Group
First Place School: Pittsburgh Institute of Aeronautics - Myrtle Beach
Event 4: American Airlines Logo Light Harness Troubleshooting
First Place: UPS
Second Place: United States Air Force - 86th MXG, Ramstein AB Germany - Team 2
Third Place (and First Place School): Tulsa Tech - Adult Students
Event 5: 8Tree & Alaska Airlines Airframe Damage Inspection
First Place: American Airlines - Team Tulsa
Second Place: NetJets
Third Place: AzulTec - Team 1
First Place School: West Los Angeles College
Event 6: Abaris Training Composite Repair
First Place: United Airlines - Chix Fix
Second Place: Alaska Airlines - Team Anchorage
Third Place: United Airlines – Line
First Place School: Tulsa Tech - Aerospace Academy
Event 7: Av-DEC Antenna Gasket Installation
First Place: AVIANCA
Second Place: Southwest Airlines - Team Herb
Third Place (tie): American Airlines - DWH Air Raiders & American Airlines - Team Tulsa
First Place School: Aviation Institute of Maintenance - Chicago
Event 8: Aviation Supplies & Academics Human Factors Exam
First Place: United Airlines - Chix Fix
Second Place (and First Place School): Lewis University
Third Place: South Seattle College
Event 9: StandardAero Engine Fan Blade Removal
First Place (and First Place School): Lewis University
Second Place: MIAT College of Technology
Third Place (tied): Spirit Airlines & Southwest Airlines - Team Herb
Event 10: Perfect Point E-Drill Fastener Removal
First Place: American Airlines - Team Tulsa
Second Place: United Airlines - Base
Third Place: American Airlines - MCT Tech Warriors
First Place School: Tulsa Tech - Adult Students
Event 11: Pratt & Whitney Fuel Nozzle Remove and Replace
First Place: Alaska Airlines - Team Seattle
Second Place: FedEx Express
Third Place: Pratt & Whitney - Team 1
First Place School: Tarrant County College
Event 12: FedEx Express Safety Wiring
First Place: American Airlines - Team Tulsa
Second Place: Southwest Airlines - Team Herb
Third Place: American Airlines - DWH Air Raiders
First Place School: George T. Baker Aviation Technical College
Event 13: FedEx Express Cargo Floor Lock
First Place: Southwest Airlines - Team Colleen
Second Place: Southwest Airlines - Team Herb
Third Place: Alaska Airlines - Team Anchorage
First Place School: Tarrant County College
Event 14: Southwest Airlines & The Boeing Company Thrust Reverser Control Fault Troubleshooting and Repair
First Place (and First Place School): Tarrant County College
Second Place: Aircraft Engineers International
Third Place: United States Army - Dominator Aviation, Inc.
Event 15: PPG Aerospace Transparencies
First Place: Southwest Airlines - Team Colleen
Second Place: Southwest Airlines - Team Herb
Third Place: United Airlines - Chix Fix
First Place School: Tarrant County College
Event 16: PPG Aerospace Virtual Reality Paint Booth
First Place: Southwest Airlines - Team Colleen
Second Place (and First Place School): South Seattle College
Third Place: George T. Baker Aviation Technical College
Event 17: PPG Aerospace Wing Sealant
First Place: American Airlines - Chicago
Second Place: NetJets
Third Place: Alaska Airlines - Team Anchorage
First Place School: West Los Angeles College
Event 18: Daniels Manufacturing Corporation Tooling for Wire Harness Assembly
First Place: Southwest Airlines - Team Herb
Second Place: American Airlines - Team Tulsa
Third Place: United Airlines - Chix Fix
First Place School: Salt Lake Community College
Event 19: Michelin Tires Aircraft Tire Inspection
First Place: FedEx Express
Second Place: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Blackhawk
Third Place: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Chinook
First Place School: MIAT College of Technology
Event 20: Moeller Aerospace Click-Loc® Challenge – We Won’t Back Off
First Place: United Airlines - Base
Second Place: FedEx Express
Third Place: American Airlines - LAX Crew
First Place School: George T. Baker Aviation Technical College
Event 21: U.S. Air Force Flex Fluid Lines
First Place: FedEx Express
Second Place: Alaska Airlines - Team Seattle
Third Place (and First Place School): West Los Angeles College
Event 22: Barfield Fault Test
First Place (and First Place School): Liberty University
Second Place: Utah State University
Third Place: United Airlines - Line
Event 23: Barfield Antenna Testing
First Place: American Airlines - Chicago
Second Place: United Airlines - Base
Third Place: United Airlines - Chix Fix
First Place School: Lewis University
Event 24: United Airlines Fuel Tank Entry Precautions
First Place: Southwest Airlines - Team Colleen
Second Place: NetJets
Third Place: Southwest Airlines - Team Herb
First Place School: MIAT College of Technology
Event 25: United Airlines Render Safe
First Place (and First Place School): MIAT College of Technology
Second Place: Southwest Airlines - Team Herb
Third Place: Lewis University
Event 26: U.S. Army Helicopter Main Rotor Track & Balance Adjustment
First Place: United Airlines - Line
Second Place: Victory Lane Aviation, LLC
Third Place: AzulTec - Team 1
First Place School: Portland Community College
Event 27: Gore D-Nose Leading Edge Sealing
First Place: United Airlines - Base
Second Place: Southwest Airlines - Team Herb
Third Place: WestJet Airlines
First Place School: Tarrant County College
2023: Atlanta
This year, 84 teams competed in 26 events for the coveted Bill O'Brien Award. And the winners are:
Overall
1. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
2. Team 72: United Airlines – Line (Commercial)
3. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle (Commercial)
Paul Cousins Award (top international team): Team 36: Azul Tech MRO
Peer Team Award: Team 33: Tulsa Tech Aerospace Academy
Dream Team Award: Team 28: Embry-Riddle University - Team 2
Professional AMT Award: Samantha Reid, Team 71 WestJet
Professional AMT Award (student): Ryan Grier, Team 8 Indian Hills Community College
United's John Goglia Competing with Professionalism Awards:
Team 29: MIAT College of Technology - Team 2
Team 17: Salt Lake Community College
Space Category
1. Team 1: Blue Origin Test & Flight Operations
General Category
1. Team 74: Australian Licenced Aircraft Engineers Association
2. Team 66: Victory Lane Aviation, LLC
3. Team 65: Elevate Aviation
Military Category
1. Team 61: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Blackhawk
2. Team 59: United States Army - Team Apache
3. Team 63: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Chinook
MRO/OEM Category
1. Team 35: FedEx Express
2. Team 41: United Airlines - Base/Line
3. Team 47: Southwest Airlines - Team Colleen
Commercial Category
1. Team 72: United Airlines - Line
2. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle
3. Team 84: Alaska Airlines - Team Anchorage
School Category
1. Team 28: Embry-Riddle University - Team 2
2. Team 11: MIAT College of Technology - Team 1
3. Team 10: Liberty University
Event 1: 8Tree & Alaska Airlines Airframe Damage Inspection
1. Team 28: Embry-Riddle University - Team 2 (School)
2. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle (Commercial)
3. Team 42: NetJets (MRO/OEM)
Event 2: Air Force Flex Fluid Lines
1. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
2. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
3. Team 48: American Airlines - Team Tulsa (MRO/OEM)
Event 3: Barfield Air Data Test
1. Team 28: Embry-Riddle University - Team 2 (School)
2. Team 68: United Airlines - Chix Fix (Commercial)
3. Team 73: AzulTec Line (Commercial)
Event 4: Barfield Fault Test
1. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
2. Team 81: Southwest Airlines - Team Herb (Commercial)
3. Team 79: JetBlue (Commercial)
Event 5: FedEx Express Safety Wiring
1. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
2. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
3. Team 24: West Los Angeles College (School)
Event 6: FedEx Express Cargo Floor Lock
1. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
2. Team 47: Southwest Airlines - Team Colleen (MRO/OEM)
3. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
Event 7: Abaris Composite Repair
1. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle (Commercial)
2. Team 28: Embry-Riddle University - Team 2 (School)
3. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
Event 8: DMC Safe-T-Cable
1. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
2. Team 69: Horizon Air (Commercial)
3. Team 84: Alaska Airlines - Team Anchorage (Commercial)
Event 9: Michelin Aircraft Tire Inspection
1. Team 68: United Airlines - Chix Fix (Commercial)
2. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
3. Team 84: Alaska Airlines - Team Anchorage (Commercial)
Event 10: Moeller Aerospace Click-Loc Challenge
1. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
2. Team 56: Royal Canadian Air Force - 12 Air Maintenance Squadron (Military)
3. Team 37: ST Engineering (MRO/OEM)
Event 11: Pratt & Whitney Clearance Control Valve and Bleed Valve Solenoid
1. Team 67: American Airlines - LAX Crew (Commercial)
2. Team 57: United States Coast Guard - Aeronautical Engineering Team (Military)
3. Team 79: JetBlue (Commercial)
Event 13: American Airlines APU Starter
1. Team 76: American Airlines - Chicago (Commercial)
2. Team 48: American Airlines - Team Tulsa (MRO/OEM)
3. Team 34: Aviation Institute of Maintenance - Chicago (School)
4. Team 21: Tulsa Tech – Adult Students
Event 14: Av-DEC Antenna Gasket Installation
1. Team 80: Air Canada (Commercial)
2. Team 68: United Airlines - Chix Fix (Commercial)
3. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
Event 15: drbillj.com and Northrop Rice Foundation Human Factors Exam
1. Team 83: American Airlines - Women in Tech-Ops (Commercial)
2. Team 59: United States Army - Team Apache (Military)
3. Team 69: Horizon Air (Commercial)
Event 16: NBAA & StandardAero Engine Fan Blade Removal
1. Team 47: Southwest Airlines - Team Colleen (MRO/OEM)
1. Team 11: MIAT College of Technology - Team 1 (School)
1. Team 81: Southwest Airlines - Team Herb (Commercial)
Event 17: Click Bond XR Process Optimization
1. Team 46: LATAM - MRO (MRO/OEM)
1. Team 32: Portland Community College (School)
3. Team 75: Aircraft Engineers International (Commercial)
Event 18: PPG Transparencies
1. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
2. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle (Commercial)
3. Team 84: Alaska Airlines - Team Anchorage (Commercial)
Event 19: PPG Virtual Reality Paint Booth
1. Team 7: Helena College (School)
2. Team 81: Southwest Airlines - Team Herb (Commercial)
3. Team 57: United States Coast Guard - Aeronautical Engineering Team (Military)
Event 20: PPG Wing Sealant
1. Team 79: JetBlue (Commercial)
2. Team 76: American Airlines - Chicago (Commercial)
2. Team 81: Southwest Airlines - Team Herb (Commercial)
Event 21: United Airlines Fuel Tank Entry Precautions
1. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
2. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
3. Team 11: MIAT College of Technology - Team 1 (School)
4. Team 42: NetJets
Event 22: United Airlines Cable Rigging
1. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
2. Team 68: United Airlines - Chix Fix (Commercial)
3. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
4. Team 29: MIAT College of Technology – Team 2
5. Team 76: American Airlines - Chicago
Event 23: Perfect Point E-Drill Fastener Removal
1. Team 61: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Blackhawk (Military)
2. Team 48: American Airlines - Team Tulsa (MRO/OEM)
3. Team 67: American Airlines - LAX Crew (Commercial)
3. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
Event 24: Eastern Florida State Simulated Spacecraft Vacuum Loading
1. Team 19: Eastern Florida State College (School)
2. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle (Commercial)
3. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
Event 25: Alaska Airlines External Power Receptacle
1. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle (Commercial)
2. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
3. Team 84: Alaska Airlines - Team Anchorage (Commercial)
Event 26: W.L. Gore & Associates, Inc. Leading Edge & Panel Sealing
1. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
2. Team 67: American Airlines - LAX Crew (Commercial)
3. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
Overall
1. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
2. Team 72: United Airlines – Line (Commercial)
3. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle (Commercial)
Paul Cousins Award (top international team): Team 36: Azul Tech MRO
Peer Team Award: Team 33: Tulsa Tech Aerospace Academy
Dream Team Award: Team 28: Embry-Riddle University - Team 2
Professional AMT Award: Samantha Reid, Team 71 WestJet
Professional AMT Award (student): Ryan Grier, Team 8 Indian Hills Community College
United's John Goglia Competing with Professionalism Awards:
Team 29: MIAT College of Technology - Team 2
Team 17: Salt Lake Community College
Space Category
1. Team 1: Blue Origin Test & Flight Operations
General Category
1. Team 74: Australian Licenced Aircraft Engineers Association
2. Team 66: Victory Lane Aviation, LLC
3. Team 65: Elevate Aviation
Military Category
1. Team 61: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Blackhawk
2. Team 59: United States Army - Team Apache
3. Team 63: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Chinook
MRO/OEM Category
1. Team 35: FedEx Express
2. Team 41: United Airlines - Base/Line
3. Team 47: Southwest Airlines - Team Colleen
Commercial Category
1. Team 72: United Airlines - Line
2. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle
3. Team 84: Alaska Airlines - Team Anchorage
School Category
1. Team 28: Embry-Riddle University - Team 2
2. Team 11: MIAT College of Technology - Team 1
3. Team 10: Liberty University
Event 1: 8Tree & Alaska Airlines Airframe Damage Inspection
1. Team 28: Embry-Riddle University - Team 2 (School)
2. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle (Commercial)
3. Team 42: NetJets (MRO/OEM)
Event 2: Air Force Flex Fluid Lines
1. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
2. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
3. Team 48: American Airlines - Team Tulsa (MRO/OEM)
Event 3: Barfield Air Data Test
1. Team 28: Embry-Riddle University - Team 2 (School)
2. Team 68: United Airlines - Chix Fix (Commercial)
3. Team 73: AzulTec Line (Commercial)
Event 4: Barfield Fault Test
1. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
2. Team 81: Southwest Airlines - Team Herb (Commercial)
3. Team 79: JetBlue (Commercial)
Event 5: FedEx Express Safety Wiring
1. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
2. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
3. Team 24: West Los Angeles College (School)
Event 6: FedEx Express Cargo Floor Lock
1. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
2. Team 47: Southwest Airlines - Team Colleen (MRO/OEM)
3. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
Event 7: Abaris Composite Repair
1. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle (Commercial)
2. Team 28: Embry-Riddle University - Team 2 (School)
3. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
Event 8: DMC Safe-T-Cable
1. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
2. Team 69: Horizon Air (Commercial)
3. Team 84: Alaska Airlines - Team Anchorage (Commercial)
Event 9: Michelin Aircraft Tire Inspection
1. Team 68: United Airlines - Chix Fix (Commercial)
2. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
3. Team 84: Alaska Airlines - Team Anchorage (Commercial)
Event 10: Moeller Aerospace Click-Loc Challenge
1. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
2. Team 56: Royal Canadian Air Force - 12 Air Maintenance Squadron (Military)
3. Team 37: ST Engineering (MRO/OEM)
Event 11: Pratt & Whitney Clearance Control Valve and Bleed Valve Solenoid
1. Team 67: American Airlines - LAX Crew (Commercial)
2. Team 57: United States Coast Guard - Aeronautical Engineering Team (Military)
3. Team 79: JetBlue (Commercial)
Event 13: American Airlines APU Starter
1. Team 76: American Airlines - Chicago (Commercial)
2. Team 48: American Airlines - Team Tulsa (MRO/OEM)
3. Team 34: Aviation Institute of Maintenance - Chicago (School)
4. Team 21: Tulsa Tech – Adult Students
Event 14: Av-DEC Antenna Gasket Installation
1. Team 80: Air Canada (Commercial)
2. Team 68: United Airlines - Chix Fix (Commercial)
3. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
Event 15: drbillj.com and Northrop Rice Foundation Human Factors Exam
1. Team 83: American Airlines - Women in Tech-Ops (Commercial)
2. Team 59: United States Army - Team Apache (Military)
3. Team 69: Horizon Air (Commercial)
Event 16: NBAA & StandardAero Engine Fan Blade Removal
1. Team 47: Southwest Airlines - Team Colleen (MRO/OEM)
1. Team 11: MIAT College of Technology - Team 1 (School)
1. Team 81: Southwest Airlines - Team Herb (Commercial)
Event 17: Click Bond XR Process Optimization
1. Team 46: LATAM - MRO (MRO/OEM)
1. Team 32: Portland Community College (School)
3. Team 75: Aircraft Engineers International (Commercial)
Event 18: PPG Transparencies
1. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
2. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle (Commercial)
3. Team 84: Alaska Airlines - Team Anchorage (Commercial)
Event 19: PPG Virtual Reality Paint Booth
1. Team 7: Helena College (School)
2. Team 81: Southwest Airlines - Team Herb (Commercial)
3. Team 57: United States Coast Guard - Aeronautical Engineering Team (Military)
Event 20: PPG Wing Sealant
1. Team 79: JetBlue (Commercial)
2. Team 76: American Airlines - Chicago (Commercial)
2. Team 81: Southwest Airlines - Team Herb (Commercial)
Event 21: United Airlines Fuel Tank Entry Precautions
1. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
2. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
3. Team 11: MIAT College of Technology - Team 1 (School)
4. Team 42: NetJets
Event 22: United Airlines Cable Rigging
1. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
2. Team 68: United Airlines - Chix Fix (Commercial)
3. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
4. Team 29: MIAT College of Technology – Team 2
5. Team 76: American Airlines - Chicago
Event 23: Perfect Point E-Drill Fastener Removal
1. Team 61: United States Army - 128th Aviation Brigade - Team Blackhawk (Military)
2. Team 48: American Airlines - Team Tulsa (MRO/OEM)
3. Team 67: American Airlines - LAX Crew (Commercial)
3. Team 72: United Airlines - Line (Commercial)
Event 24: Eastern Florida State Simulated Spacecraft Vacuum Loading
1. Team 19: Eastern Florida State College (School)
2. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle (Commercial)
3. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
Event 25: Alaska Airlines External Power Receptacle
1. Team 82: Alaska Airlines - Team Seattle (Commercial)
2. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
3. Team 84: Alaska Airlines - Team Anchorage (Commercial)
Event 26: W.L. Gore & Associates, Inc. Leading Edge & Panel Sealing
1. Team 41: United Airlines - Base/Line (MRO/OEM)
2. Team 67: American Airlines - LAX Crew (Commercial)
3. Team 35: FedEx Express (MRO/OEM)
2022: Dallas
In total, 73 teams competed in 26 events, top scores in each event and category are as follows:
Bill O'Brien Award (top overall score): FedEx Express - INDY
United Airlines Competing with Professionalism Award
MIAT College of Technology &
Embry-Riddle University - Team 1
Charles E. Taylor Professional AMT Awards
Cassandra Hepp, Elevate Aviation
Ryan Ritchie, Utah State University
AMC Peer Award: United Chix Fix
Phoebe Omlie Scholarship and NRF Test Fees Grant
Phoebe Omlie Scholarship, provided by TechForce
Overall Standings
Overall Commercial Category (18 teams total)
Overall School Category (27 teams total)
Overall MRO/MFR Category (9 teams total)
Overall Military Category (20 teams total)
Event 1: Pratt & Whitney Clearance Control Valve and Bleed Valve Solenoid
Event 2: 8Tree & Alaska Airlines Airframe Damage Inspection
Event 3: Alaska Airlines External Power Receptacle
Event 4: Barfield Air Data Testing
Event 5: Barfield Antenna Testing
Event 6: Barfield Handheld Bond Meter Test
Event 7: Click Bond XR Process Optimization
Event 9: Moeller Aerospace Click-Loc® Challenge – We Won’t Back Off
Event 10: NBAA & StandardAero Engine Fan Blade Removal
Event 11: Perfect Point E-Drill Fastener Removal
Event 12: Michelin Tires Aircraft Tire Inspection
Event 13: UPS Safety Wiring
2. Southwest Airlines
Event 14: American Airlines Pedestal
Event 15: American Airlines APU Burner Can
Event 16: drbillj.com and Northrop Rice Human Factors Exam
Event 17: Daniels Manufacturing Corporation Electrical Troubleshooting
Event 18: Daniels Manufacturing Corporation Safe-T-Cable®
Event 19: PPG Aerospace Transparencies
Event 20: PPG Aerospace Virtual Reality Paint Booth
Event 21: PPG Aerospace Wing Sealant
Event 22: United Airlines Fuel Tank Entry Precautions
Event 23: United Airlines Cable Rigging
Event 24: Nida Corporation Power Troubleshooting
Event 25: U.S. Air Force Flex Fluid Lines
Event 26: Eastern Florida State Simulated Spacecraft Vacuum Loading
Event 27: FedEx Express PDU Removal and Installation
MIAT College of Technology &
Embry-Riddle University - Team 1
Charles E. Taylor Professional AMT Awards
Cassandra Hepp, Elevate Aviation
Ryan Ritchie, Utah State University
AMC Peer Award: United Chix Fix
Phoebe Omlie Scholarship and NRF Test Fees Grant
- Joshua Schilinski, Liberty University
- Rebecca Waring, PIA Hagerstown
Phoebe Omlie Scholarship, provided by TechForce
- Penelope Wood, George T. Baker Aviation Technical College
- Shelby Quilinan, Embry-Riddle Aeronautical University
Overall Standings
- FedEx Express – INDY
- Alaska Airlines – SEA
- FedEx Express – LAX
Overall Commercial Category (18 teams total)
- Alaska Airlines – SEA
- FedEx Express – LAX
- United Airlines – Line
Overall School Category (27 teams total)
- Tulsa Tech - Adult Students
- West Los Angeles College
- Liberty University
Overall MRO/MFR Category (9 teams total)
- FedEx Express - INDY
- American Airlines - TUL
- American Airlines – DWH
Overall Military Category (20 teams total)
- Royal Canadian Air Force - 12 Air Maintenance Squadron
- United States Coast Guard - CG-41 Aeronautical Engineering Team
- United States Air Force - 412 MXG/Edwards AFB
Event 1: Pratt & Whitney Clearance Control Valve and Bleed Valve Solenoid
- United Airlines - Line
- Spirit Airlines
- American Airlines – LAX
Event 2: 8Tree & Alaska Airlines Airframe Damage Inspection
- FedEx Express - LAX
- United Airlines - Line
- FedEx Express – INDY
Event 3: Alaska Airlines External Power Receptacle
- Alaska Airlines - SEA
- United Airlines - Chix Fix
- United Airlines – Line
Event 4: Barfield Air Data Testing
- Spirit Airlines
- United Airlines - Chix Fix
- American Airlines - TUL
Event 5: Barfield Antenna Testing
- Alaska Airlines - SEA
- FedEx Express - LAX
- American Airlines - TUL
Event 6: Barfield Handheld Bond Meter Test
- Liberty University
- United Airlines - Chix Fix
- American Airlines - DWH
Event 7: Click Bond XR Process Optimization
- Tarrant County College
- ST Engineering
- United States Air Force - 76 AMXG/EDMX
Event 9: Moeller Aerospace Click-Loc® Challenge – We Won’t Back Off
- FedEx Express - INDY
- JetBlue
- Alaska Airlines – SEA
Event 10: NBAA & StandardAero Engine Fan Blade Removal
- Tarrant County College
- United Airlines - MRO
- FedEx Express - INDY
Event 11: Perfect Point E-Drill Fastener Removal
- FedEx Express - LAX
- ST Engineering
- American Airlines – TUL
Event 12: Michelin Tires Aircraft Tire Inspection
- United Airlines - Chix Fix
- Horizon Air
- Embry-Riddle University- Team 2
Event 13: UPS Safety Wiring
- Alaska Airlines - ANC
- FedEx Express - INDY
2. Southwest Airlines
Event 14: American Airlines Pedestal
- American Airlines - DWH
- Tulsa Tech - Adult Students
- American Airlines – TUL
Event 15: American Airlines APU Burner Can
- American Airlines - TUL
- Tulsa Tech - Adult Students
- American Airlines – DWH
Event 16: drbillj.com and Northrop Rice Human Factors Exam
- Tulsa Tech - Adult Students
- American Airlines - ORD
- Embry-Riddle University- Team 2
Event 17: Daniels Manufacturing Corporation Electrical Troubleshooting
- FedEx Express - INDY
- Embry-Riddle University- Team 1
- Embry-Riddle University- Team 2
Event 18: Daniels Manufacturing Corporation Safe-T-Cable®
- FedEx Express - INDY
- Southwest Airlines
- United Airlines - Chix Fix
Event 19: PPG Aerospace Transparencies
- United Airlines - MRO
- Alaska Airlines - SEA
- ST Engineering
Event 20: PPG Aerospace Virtual Reality Paint Booth
- Leonardo DRS Advanced Program Support
- FedEx Express - LAX
- ST Engineering
Event 21: PPG Aerospace Wing Sealant
- JetBlue
- FedEx Express - INDY
- Alaska Airlines – ANC
Event 22: United Airlines Fuel Tank Entry Precautions
- United Airlines - MRO
- United Airlines - Chix Fix
- United Airlines – Line
Event 23: United Airlines Cable Rigging
- United Airlines - Line
- United Airlines - MRO
- American Airlines – ORD
Event 24: Nida Corporation Power Troubleshooting
- Alaska Airlines - SEA
- United Airlines - Chix Fix
- Spirit Airlines
Event 25: U.S. Air Force Flex Fluid Lines
- United Airlines - Line
- FedEx Express - INDY
- Alaska Airlines – SEA
Event 26: Eastern Florida State Simulated Spacecraft Vacuum Loading
- FedEx Express - LAX
- Alaska Airlines - SEA
- JetBlue
Event 27: FedEx Express PDU Removal and Installation
- FedEx Express - INDY
- FedEx Express - LAX
- West Los Angeles College
2019: Atlanta
In total, 80 teams competed in 30 events, top scores in each event and category are as follows:
Bill O'Brien Award (top overall score): United Airlines CLE
Paul Cousins Award (top overall international team score): JetStar
United Airlines Competing with Professionalism Award: Liberty University
Charles E. Taylor Professional AMT Awards:
Bill O'Brien Award (top overall score): United Airlines CLE
Paul Cousins Award (top overall international team score): JetStar
United Airlines Competing with Professionalism Award: Liberty University
Charles E. Taylor Professional AMT Awards:
- Bobby Akin, American Airlines DFW
- Michael Henriquez, Embry-Riddle
- Leoga Fofung, Tulsa Tech
- Rebecca Hines, Rock Valley College
- Brandi Williams, West Los Angeles College
- Garett Chapelle, Aviation Institute of Maintenance Atlanta
- Raj Gouden, Aviation High School
- Laura Pantoja, Aviation High School
- Ben Thompson, Tulsa Tech
- Immanuel Bankole, Embry-Riddle Aeronautical University
- Jennifer Moua, Joaquin Valley College
- United Airlines CLE
- FedEx Express INDY
- Alaska Air SEA
- United Airlines CLE
- FedEx Express INDY
- Alaska Air SEA
- Embry-Riddle University
- West Los Angeles College
- Liberty University
- FedEx Express LAX
- Boeing
- United Airlines Base Maintenance
- United States Coast Guard C-27J APO
- Royal Canadian Air Force 435 Squadron
- United States Army 128th Aviation Brigade
- FedEx Express INDY
- United Airlines Chicago
- Broward College Team 1
- United Airlines Base Maintenance
- Royal Canadian Air Force 435 Squadron
- United States Marine Corp MALS 39 Team 2
- Pratt & Whitney WiseMen
- United Airlines CLE
- Jetstar
- Alaska Air SEA
- Alaska Air ANC
- Horizon Air
- FedEx Express INDY
- Alaska Air ANC
- United Airlines Base Maintenance
- Alaska Air ANC
- American Airlines TUL
- Alaska Air SEA
- Indian Hills Community College
- United Airlines Chicago
- Aviation Institute of Maintenance Houston
- West Los Angeles College
- Pratt & Whitney WiseMen
- Jetstar
- Boeing
- United Airlines CLE
- FedEx Express INDY
- FedEx Express INDY
- Alaska Air ANC
- United Airlines CLE
- Alaska Air ANC
- FedEx Express INDY
- United States Air Force 1 SOMXG
- United Airlines Base Maintenance
- United States Air Force Warner Robins Air Logistics Complex Team 2
- JetBlue
- Jetstar
- Tarrant County College
- Alaska Air ANC
- Broward College - Team 1
- Embry-Riddle University
- Southern Illinois University Carbondale - Detail Dawgs
- WestJet Airlines
- JetBlue
- Jetstar
- United Airlines CLE
- Horizon Air
- Qantas
- United Airlines Chicago
- Alaska Air SEA
- Australian Licenced Aircraft Engineers Association
- Boeing
- JetBlue
- United Airlines CLE
- Alaska Air SEA
- Alaska Air ANC
- FedEx Express INDY
- Alaska Air SEA
- JetBlue
- United States Coast Guard C-27J APO
- American Airlines DWH
- American Airlines DFW
- Alaska Air SEA
- United Airlines Base Maintenance
- United Airlines CLE
- United Airlines Chicago
- United Airlines Base Maintenance
- United States Air Force 1 SOMXG
- Royal Canadian Air Force 435 Squadron
- JetBlue
- Embry-Riddle University
- United Airlines Chix Fix
- FedEx Express INDY
- Jetstar
- Aviation Institute of Maintenance Atlanta
- FedEx Express INDY
- Alaska Air SEA
- United Airlines Base Maintenance
- Alaska Air ANC
- American Airlines DWH
- FedEx Express INDY
- FedEx Express INDY
- FedEx Express LAX
- Qantas
- Pratt & Whitney WiseMen
- American Airlines DFW
- JetBlue
- FedEx Express INDY
- United Airlines CLE
- United Airlines Chix Fix
2018: Orlando
Winners at the 2018 event in Orlando were as follows:
MRO/OEM Category
International Category
United Competing with Professionalism Award: Broward College Team 1
Charles E. Taylor Professional AMT Award:
Individual Event Winners
Daniels Manufacturing Electrical Troubleshooting
MRO/OEM Category
- 1st place: FedEx Express - Indianapolis
- 2nd place: Boeing
- 3rd place: United Airlines - Houston
- 1st place: AIM Houston
- 2nd place: Utah State University
- 3rd place: Broward College - Team 1
- 1st place: United States Coast Guard - C-27J APO
- 2nd place: United States Coast Guard - Air Station Clearwater
- 3rd place: United States Air Force - McConnell 22 MXG/931 MXG
- 1st place: United Airlines - Cleveland
- 2nd place: Alaska Airlines - Seattle
- 3rd place: American Airlines - Dallas
International Category
- 1st place - Qantas
- 2nd place - Jetstar
- 3rd place - Flybe
United Competing with Professionalism Award: Broward College Team 1
Charles E. Taylor Professional AMT Award:
- Industry: Staff Sgt. Christopher Culp, United States Army – 128th Aviation Brigade
- Student: Yolanda Gong/West Los Angeles College
Individual Event Winners
Daniels Manufacturing Electrical Troubleshooting
- 1st place: United Airlines - CLE
- 2nd place: FedEx Express - INDY
- 3rd place: United States Air Force - Ogden Air Logistics Complex
- 1st place: Alaska Airlines - ANC
- Tied for 2nd place
- JetBlue
- Qantas
- Utah State University
- 1st place: Broward College - Team 2
- 2nd place: United Airlines - Chix Fix
- 3rd place: United Airlines - HOU
- 1st place: United Airlines - HOU
- 2nd place: United Airlines - CLE
- 3rd place: United Airlines - MCO
- 1st place: Alaska Airlines - SEA
- 2nd place: United Airlines - CLE
- 3rd place: Broward College - Team 1
- 1st place: West Los Angeles College
- 2nd place: Southern Illinois University Carbondale - Team 2
- 3rd place: Broward College - Team 1
- 1st place: Alaska Airlines - SEA
- 2nd place: United Airlines - HOU
- 3rd place: United Airlines - MCO
- 1st place: United States Air Force - McConnell 22 MXG/931 MXG
- 2nd place: United Airlines - CLE
- 3rd place: Jetstar
- 1st place: United Airlines - CLE
- 2nd place: FedEx Express - INDY
- 3rd place: United Airlines - Chix Fix
- 1st place: American Airlines - DFW
- 2nd place: Aviation Institute of Maintenance - Houston
- 3rd place: Alaska Airlines - ANC
- 1st place: United Airlines - CLE
- 2nd place: Middle Tennessee State University - Team 2
- 3rd place: Jetstar
- 1st place: JetBlue
- 2nd place: FedEx Express - INDY
- 3rd place: Qantas
- 1st place: Qantas
- 2nd place: United Airlines - CLE
- 3rd place: Alaska Airlines - SEA
- 1st place: JetBlue
- 2nd place: American Airlines - DFW
- 3rd place: United Airlines - MCO
- 1st place: FedEx Express - INDY
- 2nd place: FedEx Express - MEM
- 3rd place: American Airlines - DWH
- 1st place: Alaska Airlines - SEA
- 2nd place: Aviation Institute of Maintenance - Houston
- 3rd place: Southern Illinois University Carbondale - Team 1
- 1st place: United Airlines - CLE
- 2nd place: FedEx Express - INDY
- 3rd place: Indian Hills Community College
- 1st place: American Airlines - DWH
- 2nd place: FedEx Express - INDY
- 3rd place: Alaska Airlines - ANC
- 1st place: Pratt & Whitney - WiseWomen
- 2nd place: United States Coast Guard - Aero Engineers
- 3rd place: HAECO Americas
- 1st place: United Airlines - HOU
- 2nd place: United States Coast Guard - Aero Engineers
- 3rd place: Flybe
- 1st place: Alaska Airlines - SEA
- 2nd place: Boeing
- 3rd place: Broward College - Team 2
- 1st place: American Airlines - TUL
- 2nd place: Alaska Airlines - SEA
- 3rd place: United Airlines - CLE
- 1st place: Boeing
- 2nd place: Alaska Airlines - SEA
- 3rd place: United Airlines - MCO
- 1st place: United Airlines - CLE
- 2nd place: Alaska Airlines - SEA
- 3rd place: Utah State University
- 1st place: Alaska Airlines - ANC
- 2nd place: United Airlines - CLE
- Tied for 3rd place:
- Utah State University
- Phillips 66
- Pratt & Whitney - WiseWomen
- United States Air Force - Altus A-Team
- JetBlue
- 1st place: United Airlines - CLE
- 2nd place: FedEx Express - INDY
- 3rd place: Aviation Institute of Maintenance - Houston
- 1st place: United Airlines - HOU
- 2nd place: JetBlue
- 3rd place: United Airlines - CLE
- 1st place: Aviation Institute of Maintenance - Houston
- 2nd place: FedEx Express - MEM
- 3rd place: Phillips 66
2017: Orlando
United Airlines Team Cleveland came away with the best overall score and the coveted William F. “Bill” O’Brien Award for Excellence in Aircraft Maintenance. Top teams in each event and category were also recognized, including:
School Category
1st Place: Indian Hills Community College
2nd Place: Aviation Institute of Maintenance
3rd Place: Utah State
Commercial Aviation Category
1st Place: United Airlines Team Cleveland
2nd Place: Alaska Airlines Team Seattle
3rd Place: FedEx
MRO/OEM Category
1st Place: Boeing
2nd Place: Flybe
3rd Place: HAECO
Military Category
1st Place: USCG Clearwater Air Station
2nd Place: Team Apache
3rd Place: US Army
General Aviation Category
1st Place: Flexjet
Space Category
1st Place: Virgin Galactic
In addition, two individuals were recognized for exemplifying the true spirit of the competition. “Recipients of the Charles E. Taylor Professional AMT Award are technicians who embody the true traits of Charles Taylor, the first aircraft mechanic, and demonstrate pride and professionalism,” says AMC Chairman Ken MacTiernan. “These team members were chosen based on their attitude and willingness to share knowledge and learn, as observed by judges during the competition.” This year’s award recipients were Chris Chido from Team Apache and Shayna Newman from West LA College.
School Category
1st Place: Indian Hills Community College
2nd Place: Aviation Institute of Maintenance
3rd Place: Utah State
Commercial Aviation Category
1st Place: United Airlines Team Cleveland
2nd Place: Alaska Airlines Team Seattle
3rd Place: FedEx
MRO/OEM Category
1st Place: Boeing
2nd Place: Flybe
3rd Place: HAECO
Military Category
1st Place: USCG Clearwater Air Station
2nd Place: Team Apache
3rd Place: US Army
General Aviation Category
1st Place: Flexjet
Space Category
1st Place: Virgin Galactic
In addition, two individuals were recognized for exemplifying the true spirit of the competition. “Recipients of the Charles E. Taylor Professional AMT Award are technicians who embody the true traits of Charles Taylor, the first aircraft mechanic, and demonstrate pride and professionalism,” says AMC Chairman Ken MacTiernan. “These team members were chosen based on their attitude and willingness to share knowledge and learn, as observed by judges during the competition.” This year’s award recipients were Chris Chido from Team Apache and Shayna Newman from West LA College.
2016: Dallas
The winners from a field of 51 teams competing in 24 different events:
William F. “Bill” O’Brien Award for Excellence in Aircraft Maintenance (overall winner): Alaska Airlines Team Seattle
Charles E. Taylor Professional AMT Award: Dallas McLeod from Team Apache
Charles E. Taylor Professional AMT Award (Student): Gina Gottfredson-Kelly, Salt Lake Community College
Commercial Aviation Category
1st Place: Alaska Airlines Team Seattle
2nd Place: Southwest Airlines
3rd Place: China Southern Airlines
General Aviation Category
1st Place: Flight Options
Military Category
1st Place: USAF McChord AFB
2nd Place: United States Army
3rd Place: United States Navy
Repair and Manufacturing Category
1st Place: FedEx Team Indianapolis
2nd Place: FedEx Team LAX
3rd Place: Embraer Team Legacy
School Category
1st Place: Utah State
2nd Place: West LA College
3rd Place: Broward College
Space Category
1st Place: Virgin Galactic
International Category
1st Place: China Southern Airlines
2nd Place: Embraer Team Legacy
3rd Place: Australian Licensed Aircraft Engineers Association (ALAEA)
William F. “Bill” O’Brien Award for Excellence in Aircraft Maintenance (overall winner): Alaska Airlines Team Seattle
Charles E. Taylor Professional AMT Award: Dallas McLeod from Team Apache
Charles E. Taylor Professional AMT Award (Student): Gina Gottfredson-Kelly, Salt Lake Community College
Commercial Aviation Category
1st Place: Alaska Airlines Team Seattle
2nd Place: Southwest Airlines
3rd Place: China Southern Airlines
General Aviation Category
1st Place: Flight Options
Military Category
1st Place: USAF McChord AFB
2nd Place: United States Army
3rd Place: United States Navy
Repair and Manufacturing Category
1st Place: FedEx Team Indianapolis
2nd Place: FedEx Team LAX
3rd Place: Embraer Team Legacy
School Category
1st Place: Utah State
2nd Place: West LA College
3rd Place: Broward College
Space Category
1st Place: Virgin Galactic
International Category
1st Place: China Southern Airlines
2nd Place: Embraer Team Legacy
3rd Place: Australian Licensed Aircraft Engineers Association (ALAEA)
2015: Miami Beach
The winners from a field of 39 teams competing in 20 different events:
William F. “Bill” O’Brien Award for Excellence in Aircraft Maintenance (overall winner): FedEx Indianapolis
Charles E. Taylor Professional AMT Award (Student): Brandon Dubberly, Eastern Florida State University
Commercial Aviation Category
1st Place: Southwest Airlines
2nd Place: Air China
3rd Place: Alaska Airlines
General Aviation Category
1st Place: Flight Options
Military Category
1st Place: New Zealand Air Force
2nd Place: United States Army
3rd Place: United States Coast Guard
Repair and Manufacturing Category
1st Place: FedEx Team Indianapolis
2nd Place: Australian Licensed Aircraft Engineers Association (ALAEA)
3rd Place: Boeing
School Category
1st Place: Salt Lake Community College Team Yellow
2nd Place: Indian Hills Community College
3rd Place: Utah State
Space Category
1st Place: Virgin Galactic
International Commercial Aviation Category
1st Place: Air China
2nd Place: China Southern
3rd Place: China Eastern
William F. “Bill” O’Brien Award for Excellence in Aircraft Maintenance (overall winner): FedEx Indianapolis
Charles E. Taylor Professional AMT Award (Student): Brandon Dubberly, Eastern Florida State University
Commercial Aviation Category
1st Place: Southwest Airlines
2nd Place: Air China
3rd Place: Alaska Airlines
General Aviation Category
1st Place: Flight Options
Military Category
1st Place: New Zealand Air Force
2nd Place: United States Army
3rd Place: United States Coast Guard
Repair and Manufacturing Category
1st Place: FedEx Team Indianapolis
2nd Place: Australian Licensed Aircraft Engineers Association (ALAEA)
3rd Place: Boeing
School Category
1st Place: Salt Lake Community College Team Yellow
2nd Place: Indian Hills Community College
3rd Place: Utah State
Space Category
1st Place: Virgin Galactic
International Commercial Aviation Category
1st Place: Air China
2nd Place: China Southern
3rd Place: China Eastern
2014: Las Vegas
The winners from a field of 28 teams competing in 16 different events:
William F. “Bill” O’Brien Award for Excellence in Aircraft Maintenance (overall winner): Boeing
Charles E. Taylor Professional AMT Award: Mr. Geoff Hyatt, ALAEA
Commercial Aviation Category
1st Place: Team UPS
2nd Place: Team FedEx
3rd Place: Team Alaska Airlines
General Aviation Category
1st Place: Team Flight Options
Repair and Manufacturing Category
1st Place: Team Boeing
2nd Place: Team TIMCO
School Category
1st Place: Team Redstone
2nd Place: Team Salt Lake Community College Team 2
3rd Place: Team West LA College
William F. “Bill” O’Brien Award for Excellence in Aircraft Maintenance (overall winner): Boeing
Charles E. Taylor Professional AMT Award: Mr. Geoff Hyatt, ALAEA
Commercial Aviation Category
1st Place: Team UPS
2nd Place: Team FedEx
3rd Place: Team Alaska Airlines
General Aviation Category
1st Place: Team Flight Options
Repair and Manufacturing Category
1st Place: Team Boeing
2nd Place: Team TIMCO
School Category
1st Place: Team Redstone
2nd Place: Team Salt Lake Community College Team 2
3rd Place: Team West LA College